Početak » Novosti » Nedelja programiranja

Nedelja programiranja

“Nedelja programiranja” je manifestacija koja promoviše kreativnost i logiku kroz rešavanje problema, saradnju kroz programiranje i druge računarsko-tehnološke aktivnosti. Ideja je da se programiranje učini vidljivijim i pristupačnijim, da se pokaže kako je moguće oživeti ideje pomoću kodova, da se  demistifikuju ove veštine, okupe motivisani ljudi, prikažu popularni trendovi u svetu tehnologije, njihovoj primeni u drugim naukama i dr.

Ove godine je “Nedelja programiranja” održana u preko 80 zemalja, a naša škola je bila jedan od organizatora ovog događaja. Dana 14. novembra 2022. godine, u računarskom kabinetu, održan je niz zanimljivih predavanja i radionica na kojima su učenici naše škole imali prilike da se upoznaju sa mnogobrojnim temama iz oblasti savremenog računarstva i nauke.

Prve u nizu aktivnosti bile su radionice i predavanja na temu „Uvod u Data Science“, namenjene učenicima računarskog smera, odeljenja 3/10. Predavači i organizatori ove radionice bile su profesorke računarske i informatičke grupe predmeta Gordana Maksimović i Mirjana Konstantinović. Učenici su imali prilike da upoznaju neke Data Science modele i programske jezike koji se koriste u ove svrhe. Data Science je nauka o podacima, i predstavlja multidisciplinarno polje koje objedinjuje statistiku, analizu podataka i mašinsko učenje. U poslednje vreme, veoma je popularna oblast informatike, kako na studijama, tako i u profesionalnim karijerama, pa je predavanje bilo jako korisno i zanimljivo, a učenici su bili zainteresovani i postavljali mnogobrojna pitanja. Naročita korist ovog predavanja ogleda se u njegovoj interdisciplinarnosti  i inovativnosti, s obzirom na to da ovakve teme nisu obuhvaćene školskim planom i programom.

Sledeća predavanja, pod nazivom “Kako koristimo programiranje u fizici?” i “Numeričke simulacije širenja aero-zagađenja”, organizovali su učenica 4/10, Emilija Zdravković i učenik 3/10, Tadija Jelesijević. Tokom ovih predavanja učenici su saznali na koji način programiranje nalazi primenu u fizici, šta su to numeričke simulacije i na koji način su dovele do revolucije u proučavanju našeg univerzuma od kvantno-mehaničkih do kosmoloških skala. Nakon toga su prezentovani brojni primeri problema za čije je rešavanje moguće primeniti navedene metode, a zatim je predstavljen jedan od najaktuelnijih problema savremenog društva – zagađenje vazduha. Objašnjeni su načini na koje je uz pomoć programiranja moguće implementirati fizičke modele i na taj način pružiti kvantitativnu analizu vazduha i predvideti kako će se odgovarajući parametri menjati kroz vreme. Predavanja su završena zanimljivom pričom o mašinskom učenju, veštačkoj inteligenciji, njihovoj primeni u fizici, prošlogodišnjoj Nobelovoj nagradi iz fizike i  tome kako je numeričke sumulacije moguće upotrebiti i za proučavanje kompleksnih bioloških i društvenih sistema.

Obeležavanje ove manifestacije završeno je kratkim predavanjem profesora Aleksandra Kostadinova, koji je učenike detaljno uputio u novi ciklus takmičenja iz programiranja.

Emilija Zdravković, učenica, 4/10

Tadija Jelesijević, učenik, 3/10

Gordana Maksimović,

Nastavnik računarske i informatičke grupe predmeta

 

Preuzmite

Arhiva vesti