Početak » Novosti » Jezička i kulturna raznolikost na naš način

Jezička i kulturna raznolikost na naš način

Učenici i profesori Gimnazije u Kruševcu obeležili su Međunarodni dan jezika koji ima za cilj promociju kulture i jezičke raznolikosti naroda Evrope.

Naime, 26. septembra u 18.45 časova, u kabinetu za muzičku kulturu, imali smo priliku da pogledamo program koji su pripremili profesori engleskog i drugog stranog jezika u saradnji sa učenicima. Ove godine je tema programa bila „Lažni prijatelji u jezicima“, za čiju je inspiraciju poslužila radionica Fondacije Tempus „Pluralistički pristupi jezicima i kulturama“, u kojoj su tokom prethodne školske godine učestvovali naši profesori. Da podsetimo, Fondacija Tempus je zadužena za sprovođenje i promovisanje Erazmus+ programa za koji je naša škola akreditovana.
Učenici su program otvorili kvizom u kome se publika takmičila u prepoznavanju lažnih prijatelja u jezicima, a za prva tri mesta bile su obezbeđene prigodne nagrade. Pored kviza osmislili su i skečeve u kojima su na humorističan način predstavili do kakvih situacija može da dođe usled postojanja lažnih prijatelja ne samo među jezicima, već i unutar jednog jezika.
Druženje se završilo pesmom, a publika je uživala u svakom delu programa koji je imao za cilj da pokaže da je u savremenom svetu neophodno poznavanje većeg broja stranih jezika kako bi komunikacija tekla nesmetano, a uspostavljene veze bile čvršće.
Biljana Pršić, profesor engleskog jezika i književnosti