Tradicionalna jednodnevna stručna ekskurzija učenika filološkog smera izvedena je 30. marta.
Učenici sva četiri odeljenja i njihove odeljenjske starešine ove godine postetili su Novi Sad. Cilj filološke ekskurzije je pre svega edukativan, pa je i njen sadržaj u skladu sa tim. Program je osmislila i bila vođa puta profesorka Dušica Dobrodolac.
Obilazak je počeo u jedanaest sati na Petrovaradinu nakon četiri sata vožnje, gde smo imali slobodno vreme za šetnju i obilazak tvrđave. Obeležje Petrovaradina jeste njegova tvrđava, koja ima dugu i značajnu istoriju. Petrovaradin je bio naseljen još od praistorije, a u srednjem veku su počele da se smenjuju razne kulture, kao što su Kelti, Rimljani i drugi narodi. Tvrđava je tokom vekova rušena, ali je ponovo sagrađena 1692. godine zbog opasnosti od Turaka. Upoznavanje sa istorijskom prološću Vojvodine nastavljeno je u Narodnom muzeju Vojvodine. Uz stručnu pomoć vodiča kretali smo od praistorije i njenih artefakata, kao što su vaze, koplja i praistorijske igračke. Idući kroz srednji vek upoznali smo se sa značajnijim vladarima ovog perioda, poput Dušana Silnog, ali i sa načinom života i ratovanja, pa kroz devetnaesti vek, za koji su karakteristične ručno izrađene stvari kao što su nošnje i ćilimi i u okviru koga smo videli predmete koji su se tada koristili u svakodnevnom životu. Pogledali smo i izložbu stakla, koju su činili majstorski izrađeni umetnički eksponati. Naša sledeća destinacija bila je Galerija Matice Srpske, gde smo proučavali razvoj francuskog uticaja na vojvođanske slikare kao što su Sava Šumanović i Petar Konjović, krećući se od pejzaža ka realizmu, pa onda ka surealizmu, i na kraju ka subverzivnim prikazima ženskog tela. Poseta Galeriji Matice srpske se završila u 15 sati, posle čega je usledilo slobodno vreme, do 19 sati, da istražimo Novi Sad, koji nudi razne zanimljivosti i kulturna bogatstva. Našu posetu Srpskoj Atini završili smo posetom Srpskom narodnom pozorištu, gde smo uživali u modernizovanoj verziji predstave „Revizor“, koja nas je ne samo nasmejala, već i uverila da su neke teme i dan danas relevantne i aktuelne. Put Kruševca krenuli smo u 22 sata, još uvek puni utisaka o onome što smo ovog dana videli.
Važno je održavati tradiciju filološke ekskurzije, jer je to prilika da đaci na zabavan način upoznaju svoje nasleđe i kuluturu i shvate važnost njihovog očuvanja.
Ana Stanković i Milica Đorđević 4/1