Početak » Novosti » Maj, mesec matematike

Maj, mesec matematike

Povodom Maja meseca matematike, tradicionalno i ove godine, u našoj školi upriličene su različite aktivnosti. U holu škole postavljena je izložba koja je odgovorila na tri teme: Fraktali, Poliedri i Kruševac kroz prizmu matematike.

Učenici prve i treće godine, kroz razne geometrijske oblike, poput kocke, kvadra, prizme, valjka i lopte, predstavili su Kruševac i njegova glavna odličja na kreativan i inovativan način. Neke od znamenitosti su: Spomenik kosovskim junacima  ( Emilija Marković 3/7), crkva Lazarica (Nina Marković, Ana Marković i Nikola Trnavac iz 3/7), Park glumaca (Dimitrije Nikolić i Uroš Mladenović 3/10), Slobodište  (Doroteja Bošković 3/1), Kula cara Lazara  (Ilija Albijanić Garčević 3/7) i crkva Svetih arhangela Mihaila i Gavrila  (rad Milene Dimitrijević i Jovane Nedeljković iz 3/7).

Pored maketa spomenika, izložene su i odgovarajuće fotografije koje dodatno pojašnjavaju prisustvo matematike u arhitekturi Kruševca. Njihovi autori su učenici Danilo Grujić 3/8, Milica Šošić, Ognjen Mladenović, Viktor Milovanović, Mateja Radojević, Natalija Krstić i Maša Momirović iz 1/10.

Pored poliedara koji su se pojavljivali u ovim radovima, izloženi su i radovi poliedara koje su radili učenici: Evgenija Marković i Nađa Miletić 3/7, Danica Živković, Anastasija Pašić i Marija Totić 3/1.

Na temu fraktala izloženi su radovi učenika: Miloša Jovića 3/10, Nađe Miletić i Lole Arsić 3/7. Oni su pripremili predavanje koje je održano 15. maja u matematičkom kabinetu na istu temu. Na ovom predavanju je prisustvovao veliki broj učenika i nastavnika. Učenici su nam razjasnili da su fraktali geometrijski likovi koji se mogu razložiti na manje delove tako da svaki od njih bude umanjena kopija celine. Kroz primere iz prirode objasnili su nam da su fraktali svuda oko nas.

Ove aktivnosti su organizovali i sproveli učenici matematičke sekcije sa profesorkom matematike Katarinom Pavlović.

Milena Dimitrijević 3/7

Nikola Trnavac 3/7