Почетак » Библиотека » Март – месец српског језика

Март – месец српског језика

Март месец је посвећен српском језику јер је језик „хранитељ народа” и докле год живи језик, докле год га љубимо и поштујемо, њиме говоримо и пишемо, дотле живи и народ. Манифестације посвећене овом месецу неговања матерњег језика нису заобишле ни Гимназију у Крушевцу.

Лингвистичка секција, чији је ментор Душица Добродолац која нас је подсетила на значај неговања нашег језика као основног обележја једног народа и главног стуба културе, одржала je неколико интердисциплинарних часова посвећених неговању нашег језичког богатства и подсећању на историју нашег народа, језика и писма.

Станислава Арсић, професор српског језика и књижевности, одржала је радионицу за учење историје и лексике српског језика ученицима Гимназије „Центар” Цеље у Словенији. Овај интердисциплинарни час је започео рецитовањем ученика 2/1, Мартина Томића, песме „In memoriam” Мирослава Мике Антића, чиме је било указано на стваралачку моћ нашег језика. Затим су нас ученици 4/1, Николина Лековић, Дуња Живковић и Растко Васић, својим презентацијама подсетили на историју српског језика и писма, док нам је Јованка Бјелица својом презентацијом указала на значај познавања језика наших старина и нама данас архаичних речи анализом лексике дела „Коштана” Боре Станковића. Ученица 4/10, Јана Јевтић, је представила свој семинарски рад Натприродна бића у фразеологији српског језика поводом ове радионице.

Поред интердисциплинарног часа одржаног за ученике Гимназије у Словенији, уз помоћ мр Душице Добродолац, поменути ученици лингвистичке секције 4/1 су представили ученицима 2/1 своје радове о историји српског језика и настанку нашег писма – ћирилице, док је ученица Маша Јевтић представила своју анализу лексике дела „Коштана” Боре Станковића и на интерактиван начин упознала ученике са архаизмима, историзмима и дијалектизмима нашег језика.

Овакви часови су неопходни за неговање нашег културног богатства, као и за чување наше историје од заборава.

Маша Јевтић 4/1