Почетак » Библиотека » Национални дан књиге

Национални дан књиге

У школској библиотеци Гимназије, обележен је, 28. фебруара 2019. године,  Национални дан књиге, који је такође и Дан Народне библиотеке Србије.

Начин на који смо обележили овај дан био је, у исто време, у знаку гласног читања и солидарности са слабовидим и слепим особама. Ученици 3/1 одељења су, на предлог школских библиотекара, уприличили гласно читање романа Мост, књижевника Зорана Живковића. Улоге су биле подељене на “читача” и “слушаоце”, при чему је благодети чула вида користила само ученица која је читала роман за остале. Контекст оваквог слављења књиге и читања подсетио је ученике да књиге нису доступне свима на подједнак начин и да би у томе могли да помогну својим слабовидим и слепим вршњацима. Нарочито је такав случај када се ради о аудио записима књига на српском језику. Час је завршен предлогом да се ти аудио записи књига, које ће ученици читати за своје вршњаке, нађу обједињени на фејсбук страници нпр. под називом “Подели читање!”. Развој ове креативне и хумане идеје предстоји, а по реакцијама учесника овог догађаја ни добра воља не недостаје.