Почетак » Новости » Наука и горућа питања данашњице у “Ноћи истраживача”

Наука и горућа питања данашњице у “Ноћи истраживача”

Под ведрим септембарским небом, 27. септембра, одржана је манифестација посвећена откривању лепоте науке — Ноћ истраживача.

Под покровитељством Центра за стручно усавршавање, у сарадњи са КЦК и Удружењем биолога Крушевац, ова ноћ окупила је крушевачке основце и средњошколце у атмосфери испуњеној радозналошћу, учењем и акцијом. Међу њима су се, с поносом, истакли ученици Гимназије Крушевац.

Поподне је започело живописно, док су ученици млађих разреда имали прилику да кроз експерименте, на платоу испред КЦК-а, закораче у свет науке. Било је то искуство које их је подсећало на речи Алберта Ајнштајна: “Једини извор знања је искуство.” Сви присутни су са фасцинацијом посматрали чуда природе, истраживали законе физике и хемије, а сваки мали експеримент био је још један корак ка разумевању света.

Старији ученици, међутим, наставили су своје научне авантуре у Пионирском парку, где је професорка Дуња Поповић одржала инспиративно предавање под називом “Лепеза за глобално загревање”. На овом интерактивном предавању, говорило се о летњим температурама које прелазе 40 степени, о узроцима климатских промена и о томе шта свако од нас може да учини како би свет учинио бољим местом. “Земља није наследство наших предака, већ позајмица наших потомака”, чула се дубока истина, која нас је све подсетила на важност екологије и очувања природних ресурса.

Предавање је, иако озбиљно и научно, носило са собом снажну поруку заједништва. Кроз дељење знања и примену истог у свакодневном животу, сазнали смо да је сваки појединачни напор део много ширег покрета. “Мали корак за нас, велики је за свет,” одзвањало је међу присутнима, јер је снага заједништва била очигледна. Научили смо да “знање није имање, уколико није употребљено за добробит свих.”

Посебно место заузели су ученици еколошке, биолошке и научно-истраживачке секције Гимназије, који су представили своја начела о важности учења, истраживања и очувања планете. Међутим, оно што је учинило овај тренутак посебним није било само појединачно залагање, већ отворен дијалог у ком су сви присутни, без обзира на то из које секције долазе, имали прилику да учествују. Кроз размену идеја, дошли смо до заједничког циља — потребе за јединством у очувању наше планете. Њихово залагање доказало је да је “наука пут ка будућности”, али само ако је примењена са правим вредностима — бригом за људе и околину.

На крају предавања, свако од нас је добио симболичну “лепезу за глобално загревање”, као подсетник на нашу одговорност према планети, али и према заједници којој припадамо. Јер, промена почиње у нама. А само удружени, вођени знањем, можемо покренути свет.

Анастасија Пашић 4/1