Početak » Novosti » Nauka i goruća pitanja današnjice u “Noći istraživača”

Nauka i goruća pitanja današnjice u “Noći istraživača”

Pod vedrim septembarskim nebom, 27. septembra, održana je manifestacija posvećena otkrivanju lepote nauke — Noć istraživača.

Pod pokroviteljstvom Centra za stručno usavršavanje, u saradnji sa KCK i Udruženjem biologa Kruševac, ova noć okupila je kruševačke osnovce i srednjoškolce u atmosferi ispunjenoj radoznalošću, učenjem i akcijom. Među njima su se, s ponosom, istakli učenici Gimnazije Kruševac.

Popodne je započelo živopisno, dok su učenici mlađih razreda imali priliku da kroz eksperimente, na platou ispred KCK-a, zakorače u svet nauke. Bilo je to iskustvo koje ih je podsećalo na reči Alberta Ajnštajna: “Jedini izvor znanja je iskustvo.” Svi prisutni su sa fascinacijom posmatrali čuda prirode, istraživali zakone fizike i hemije, a svaki mali eksperiment bio je još jedan korak ka razumevanju sveta.

Stariji učenici, međutim, nastavili su svoje naučne avanture u Pionirskom parku, gde je profesorka Dunja Popović održala inspirativno predavanje pod nazivom “Lepeza za globalno zagrevanje”. Na ovom interaktivnom predavanju, govorilo se o letnjim temperaturama koje prelaze 40 stepeni, o uzrocima klimatskih promena i o tome šta svako od nas može da učini kako bi svet učinio boljim mestom. “Zemlja nije nasledstvo naših predaka, već pozajmica naših potomaka”, čula se duboka istina, koja nas je sve podsetila na važnost ekologije i očuvanja prirodnih resursa.

Predavanje je, iako ozbiljno i naučno, nosilo sa sobom snažnu poruku zajedništva. Kroz deljenje znanja i primenu istog u svakodnevnom životu, saznali smo da je svaki pojedinačni napor deo mnogo šireg pokreta. “Mali korak za nas, veliki je za svet,” odzvanjalo je među prisutnima, jer je snaga zajedništva bila očigledna. Naučili smo da “znanje nije imanje, ukoliko nije upotrebljeno za dobrobit svih.”

Posebno mesto zauzeli su učenici ekološke, biološke i naučno-istraživačke sekcije Gimnazije, koji su predstavili svoja načela o važnosti učenja, istraživanja i očuvanja planete. Međutim, ono što je učinilo ovaj trenutak posebnim nije bilo samo pojedinačno zalaganje, već otvoren dijalog u kom su svi prisutni, bez obzira na to iz koje sekcije dolaze, imali priliku da učestvuju. Kroz razmenu ideja, došli smo do zajedničkog cilja — potrebe za jedinstvom u očuvanju naše planete. Njihovo zalaganje dokazalo je da je “nauka put ka budućnosti”, ali samo ako je primenjena sa pravim vrednostima — brigom za ljude i okolinu.

Na kraju predavanja, svako od nas je dobio simboličnu “lepezu za globalno zagrevanje”, kao podsetnik na našu odgovornost prema planeti, ali i prema zajednici kojoj pripadamo. Jer, promena počinje u nama. A samo udruženi, vođeni znanjem, možemo pokrenuti svet.

Anastasija Pašić 4/1