U okviru aktivnosti lingvističke sekcije, u Narodnoj biblioteci Kruševac, 16. 05. 2024. godine održana je radionica pod nazivom „U leksikografskim cipelama“.
Ova radionica predstavlja značajan deo nove saradnje koja je zvanično potpisana prošlog meseca između Narodne biblioteke Kruševac i Instituta za srpski jezik SANU. Radionici su prisustvovali članovi lingvističke sekcije Kruševačke gimnazije i drugi zainetesovani učenici sa mentorkom, profesorkom Dušicom Dobrodolac.
Radionice vode mr Jovana Šćepović i dr Bojana Tomić, sa ciljem da srednjoškolce upoznaju sa lepotom srpskog jezika i leksikografskim poslom. Ovo je izuzetna prilika za učenike da zavire u svet leksikografije, saznaju kako nastaju rečnici i razumeju značaj ovog važnog, ali često zanemarenog posla. Saznali smo i koliko je ovaj posao naporan, s obzirom da je jedan od najvećih projekata Instituta. Rečnik SANU već ima 21 tom, a rečnici izlaze na svake četiri godine.
Snežana Nenezić, direktorka Narodne biblioteke Kruševac, naglasila je koliko je ova saradnja važna za lokalnu zajednicu. Ona je istakla da sporazum sa Institutom za srpski jezik SANU omogućava da radionice koje su do sada bile dostupne uglavnom u Tršiću i beogradskim školama, sada budu dostupne i učenicima širom Srbije. „Ova saradnja pruža našim učenicima jedinstvenu priliku da se edukuju i razvijaju ljubav prema srpskom jeziku i kulturi,“ rekla je Nenezić.
U planu je održavanje ukupno šest radionica, a radionica „U leksikografskim cipelama“ jedna je od prvih u nizu. Ove radionice su pokrenute kao inicijativa u sklopu proslavljanja 75 godina postojanja Instituta za srpski jezik, čime se dodatno naglašava njihov značaj i važnost za promociju, čuvanje i negovanje srpskog jezika.
Na kraju predavanja, organizovana je radionica sa rečima u čestoj upotrebi, gde je objašnjen proces prikupljanja, čuvanja u kutijama, njihova analiza i utvrđivanje značenja. Svi smo bili oduševljeni jer je svako od nas dobio priliku da “obuje njihove cipele” i okuša se kao leksikograf, što je bio i cilj radionice. Uspeli su da u nama podstaknu interesovanje, ali i novu iskru želje za znanjem o leksikografiji i leksikologiji.
Ovo je jedna od aktivnosti naše lingvističke sekcije koja neprekidno radi na očuvanju srpskog jezika i kulture. Uz pomoć divnih stručnjaka, stvaramo put ka daljim uspesima i izboru fakulteta. Kao što ilustruje ova radionica, uz zajedničko angažovanje i napor, možemo značajno doprineti očuvanju i negovanju našeg jezičkog nasleđa i postići naše ciljeve uz pravilne uzore.
Anastasija Pašić 3/1