Početak » Biblioteka » Tribina “Zabranjene knjige”

Tribina “Zabranjene knjige”

Akciju podsticanja čitanja i kritičkog mišljenja pod naslovom „Zabranjene knjige“ školska biblioteka je pokrenula krajem prvog polugodišta ove školske godine, a istoimena tribina je nastavak te aktivnosti.

Tribina je održana 23. maja, u 18 sati, u kabinetu za srpski jezik. Ideja je bila da se, nekada cenzurisane knjige, osim kao umetnička dela, sagledaju i sa tog aspekta: u kojoj državi, kada i zašto su bile zabranjene.

Bibliotekarka Slađana Rakić, profesorka književnosti i srpskog jezika, otvorila je tribinu i nakon nekoliko reči o samom konceptu ove akcije, govorila je o pojmu cenzure i o cenzuri u književnosti. Time je napravljen uvod u razgovor o jednoj od knjiga o totalitarnim sistemima i ulozi cenzure u njima. Naravno, reč je o distopiji Džordža Orvela, romanu „1984“. Nakon projekcije trejlera za istoimeni film, u kome se dočarava atmosfera straha, jednoumlja i terora, učenica Anđela Despotović je govorila o Orvelovom romanu.

S obzirom da je knjiga bila zabranjena u komunističkim režimima, u nastavku tribine smo se bavili Manifestom komunističke partije, kao takođe inkriminisanim tekstom i izvorom mnogih zabluda i manipulacija. O tome je govorio učenik Ognjen Milenković.

U završnom delu tribine pomenuti su neki slučajevi cenzure u našoj savremenosti. Učenicima je preporučen film „Dan oslobođenja“ kao dokumentarna i umetnička slika sistema koji postoji i opstaje u Severnoj Koreji.

Bio je ovo jedan od načina da se podstakne na razmišljanje o tome koliko uzimamo ono što nam knjige pružaju, to jest koliko ih ponekad uzimamo „zdravo za gotovo“.