Почетак » Новости » Франкофонија, упркос свему

Франкофонија, упркос свему

Ове школске године, одређени временски период ученици су пратили наставу он-лине. Неки од њих искористили су предности модерне технологије како би припремили садржаје за рад у том облику. Једна од тема за час француског језика била је “Франкофонија, која је њена функција и улога данас у свету”.

Модерна Франкофонија створена је 1970.године. Оно што чини њен мото су: Једнакост, комплементарност и солидарност.
Данас је то важна међународна организација чије земље чланице сарађују на пољу културе, науке, економије, правде и мира.
Француски језик, један од романских језика, други по бројности у свету по броју говорника, учи се и у српским школама. Можда нисте знали, али око 45% речи које се користе у енглеском заправо потичу из француског.
Француски језик је због своје мелодичности и културе која је саставни део језика, у свету сматран за језик љубави и уметности.
Управо из тог разлога се Преверови стихови најбоље осећају када се читају на француском.
У прилогу можете погледати презентацију о настанку и функцији Франкофоније коју су припремиле ученице филолошког одељења другог разреда, као и извођење једне од најпознатијих Преверових песама “Барбара” коју говори Миона Московљевић 2/1.

Овде можете преузети презентацију >>> Le Francophonie (1)

Милена Дамњановић, проф. француског језика