Početak » Novosti » Frankofonija, uprkos svemu

Frankofonija, uprkos svemu

Ove školske godine, određeni vremenski period učenici su pratili nastavu on-line. Neki od njih iskoristili su prednosti moderne tehnologije kako bi pripremili sadržaje za rad u tom obliku. Jedna od tema za čas francuskog jezika bila je “Frankofonija, koja je njena funkcija i uloga danas u svetu”.

Moderna Frankofonija stvorena je 1970.godine. Ono što čini njen moto su: Jednakost, komplementarnost i solidarnost.
Danas je to važna međunarodna organizacija čije zemlje članice sarađuju na polju kulture, nauke, ekonomije, pravde i mira.
Francuski jezik, jedan od romanskih jezika, drugi po brojnosti u svetu po broju govornika, uči se i u srpskim školama. Možda niste znali, ali oko 45% reči koje se koriste u engleskom zapravo potiču iz francuskog.
Francuski jezik je zbog svoje melodičnosti i kulture koja je sastavni deo jezika, u svetu smatran za jezik ljubavi i umetnosti.
Upravo iz tog razloga se Preverovi stihovi najbolje osećaju kada se čitaju na francuskom.
U prilogu možete pogledati prezentaciju o nastanku i funkciji Frankofonije koju su pripremile učenice filološkog odeljenja drugog razreda, kao i izvođenje jedne od najpoznatijih Preverovih pesama “Barbara” koju govori Miona Moskovljević 2/1.

Ovde možete preuzeti prezentaciju >>> Le Francophonie (1)

Milena Damnjanović, prof. francuskog jezika