Почетак » Новости » Осврт на ученичку размену са школом из Силвеша Португалија

Осврт на ученичку размену са школом из Силвеша Португалија

У оквиру програма Еразмус +,наши гости  су овог фебруара били ђаци и професори из Силвеша, града на југу Португалије.

Гости су стигли у Крушевац у недељу рано ујутру ( око три сата по поноћи), где су их дочекали ученици домаћини заједно са професорком која је пратилац групе у узвратној посети у мају месецу.

Недеља је, по плану, била предвиђена као  “породични дан”, тј. након одмора, гости су провели дан са својим домаћинима, ближе се упознали и, спонтано, сви се нашли на излету у Врњачкој Бањи.

У понедељак су ученици и професори из Португалије, након пријема код директорке ( наставници и координатор пројекта) и представљања школа учесница путем видео презентација у кабинету за музичко, у пратњи две професорке и наших гимназијалаца, дивних домаћина, имали малу туристичку туру. Наиме, гости су најпре обишли нашу школу и упознали се са нашим образовним системом, а потом кренули у обилазак знаменитости града Крушевца. Том приликом су видели зграду Позоришта, споменик Косовским јунацима, зелену пијацу, зграду Општине, порту, цркву Лазарицу, споменик кнезу Лазару и на крају, обишли Народни музеј.

Тај дан је био веома хладан. Међутим, ентузијазам, оптимизам и дивна енергија ових младих људи је направила чаролију и загрејала наша срца, а гости су тог дана доживели једно корисно културолошко искуство.

Након ручка, учествовали су у првој радионици,  која се бавила српским језиком, ћирилицом  и калиграфијом, што је представљало једно врло занимљиво искуство за  наше  госте.

Пошто је тема овогодишње размене ученика Културно наслеђе, три радионице са овом темом су организоване, и то : две  у уторак, 4. фебруара, а трећа у четвртак, 6. фебруара. Утемељене на културном наслеђу и легендама, пружиле су могућност гостима да науче нешто о битним топонимима ове регије, као што су Морава, Расина, Јастребац, а домаћинима да о томе обнове своја знања. У оквиру планираног, на радионицама су ученици истраживали географију региона, дизајн костима периода из кога легенде потичу, као и њихову драматизацију. Радионице су имале своје фазе: припрема, имплементација и презентација. Одвијале се се у духу добре сарадње, пуно забаве и смеха, и дале су добре резултате који су представљени уз помоћ савремених технологија, што је и био један од циљева.

Још једном смо научили да на забаван начин може да се учи, да се савладају културне разлике и упознају нови пријатељи.

Такође, у ова два дана, ученици и професори су похађали и радионицу која им је приближила обичаје, културу и фолклор наше земље.  Најпре су погледали презентацију и упознали се са историјатом, деловима народне ношње и основним корацима, а затим се у фискултурној сали прешло на практични део: домаћини и гости су играли заједно и учили кораке Моравца. На крају су нам показали и њихове локалне игре. Повезивало нас је заједништво и љубав за и уз музику и игру.

Среду, 5.фебруара, су наши гости провели са својим домаћинима на снегу, на сунчаном Копаонику. У складу са темом размене- културно наслеђе-посетили су имање са четири воденице и сазнали да су баш за воденице везане многе фолклорне приче које обилују мистиком и фантастиком. Научили су и да је реч вампир један од ретких србизама у светским језицима, а открили су и ко је био Сава Савановић. Копаоник је био повод и за лекцију о националним парковима Србије.

Иако снег није био добар за планирано такмичење у прављењу Снешка Белића, наши гости су уживали у зимским радостима, јер у њиховом поднебљу снега – нема!

Књижевно-поетско вече је било посвећено Португалији у част наших гостију. Професори, ученици и родитељи ученика домаћина су имали прилику да уживају у нашим песмама од којих су неке део нашег фолклора, као и у стиховима песама на енглеском језику. Подсетили смо се Мома Капора, Милоша Црњанског, Јована Дучића, као и Дејана Тиага Станковића, нашег писца и преводиоца који је до краја живота боравио у Португалији.

Петак је био посвећен завршној радионици у којој су ученици у виду кратких филмова представили сва дешавања током недеље размене ученика.  У кабинету за музичко, ученици су подељени у четири групе , и свака група је добила одговарајући задатак: прва група – локалне легенде ( легенда о Јастри), друга група – локалне ( традиционалне) игре – коло ( Моравац), трећа група – културна дешавања којима су присуствовали током недеље – обилазак града, Народни музеј, радионица српског језика и калиграфије, књижевно-поетско вече, и четврта група – природа, активности на снегу  ( Копаоник) и обилазак Багдале. Након што су пажљиво одгледали кратке филмове, уследио је аплауз након сваке “пројекције” и честитања на успешно извршеним задацима.

На самом крају је директорка поделила сертификате учесницима овогодишње размене ученика, а потом су ученици и професори отишли у обилазак Меморијалног комплекса Слободиште.

У рано суботње јутро, гости из Португалије су се запутили пут Београда на поподневни лет за Португалију.

Седмодневно дивно искуство за све учеснике ове размене ученика, уз унапред постављене циљеве и исходе који су у потпуности остварени.

Преузмите

Архива вести