Početak » Novosti » Osvrt na učeničku razmenu sa školom iz Silveša Portugalija

Osvrt na učeničku razmenu sa školom iz Silveša Portugalija

U okviru programa Erazmus +,naši gosti  su ovog februara bili đaci i profesori iz Silveša, grada na jugu Portugalije.

Gosti su stigli u Kruševac u nedelju rano ujutru ( oko tri sata po ponoći), gde su ih dočekali učenici domaćini zajedno sa profesorkom koja je pratilac grupe u uzvratnoj poseti u maju mesecu.

Nedelja je, po planu, bila predviđena kao  “porodični dan”, tj. nakon odmora, gosti su proveli dan sa svojim domaćinima, bliže se upoznali i, spontano, svi se našli na izletu u Vrnjačkoj Banji.

U ponedeljak su učenici i profesori iz Portugalije, nakon prijema kod direktorke ( nastavnici i koordinator projekta) i predstavljanja škola učesnica putem video prezentacija u kabinetu za muzičko, u pratnji dve profesorke i naših gimnazijalaca, divnih domaćina, imali malu turističku turu. Naime, gosti su najpre obišli našu školu i upoznali se sa našim obrazovnim sistemom, a potom krenuli u obilazak znamenitosti grada Kruševca. Tom prilikom su videli zgradu Pozorišta, spomenik Kosovskim junacima, zelenu pijacu, zgradu Opštine, portu, crkvu Lazaricu, spomenik knezu Lazaru i na kraju, obišli Narodni muzej.

Taj dan je bio veoma hladan. Međutim, entuzijazam, optimizam i divna energija ovih mladih ljudi je napravila čaroliju i zagrejala naša srca, a gosti su tog dana doživeli jedno korisno kulturološko iskustvo.

Nakon ručka, učestvovali su u prvoj radionici,  koja se bavila srpskim jezikom, ćirilicom  i kaligrafijom, što je predstavljalo jedno vrlo zanimljivo iskustvo za  naše  goste.

Pošto je tema ovogodišnje razmene učenika Kulturno nasleđe, tri radionice sa ovom temom su organizovane, i to : dve  u utorak, 4. februara, a treća u četvrtak, 6. februara. Utemeljene na kulturnom nasleđu i legendama, pružile su mogućnost gostima da nauče nešto o bitnim toponimima ove regije, kao što su Morava, Rasina, Jastrebac, a domaćinima da o tome obnove svoja znanja. U okviru planiranog, na radionicama su učenici istraživali geografiju regiona, dizajn kostima perioda iz koga legende potiču, kao i njihovu dramatizaciju. Radionice su imale svoje faze: priprema, implementacija i prezentacija. Odvijale se se u duhu dobre saradnje, puno zabave i smeha, i dale su dobre rezultate koji su predstavljeni uz pomoć savremenih tehnologija, što je i bio jedan od ciljeva.

Još jednom smo naučili da na zabavan način može da se uči, da se savladaju kulturne razlike i upoznaju novi prijatelji.

Takođe, u ova dva dana, učenici i profesori su pohađali i radionicu koja im je približila običaje, kulturu i folklor naše zemlje.  Najpre su pogledali prezentaciju i upoznali se sa istorijatom, delovima narodne nošnje i osnovnim koracima, a zatim se u fiskulturnoj sali prešlo na praktični deo: domaćini i gosti su igrali zajedno i učili korake Moravca. Na kraju su nam pokazali i njihove lokalne igre. Povezivalo nas je zajedništvo i ljubav za i uz muziku i igru.

Sredu, 5.februara, su naši gosti proveli sa svojim domaćinima na snegu, na sunčanom Kopaoniku. U skladu sa temom razmene- kulturno nasleđe-posetili su imanje sa četiri vodenice i saznali da su baš za vodenice vezane mnoge folklorne priče koje obiluju mistikom i fantastikom. Naučili su i da je reč vampir jedan od retkih srbizama u svetskim jezicima, a otkrili su i ko je bio Sava Savanović. Kopaonik je bio povod i za lekciju o nacionalnim parkovima Srbije.

Iako sneg nije bio dobar za planirano takmičenje u pravljenju Sneška Belića, naši gosti su uživali u zimskim radostima, jer u njihovom podneblju snega – nema!

Književno-poetsko veče je bilo posvećeno Portugaliji u čast naših gostiju. Profesori, učenici i roditelji učenika domaćina su imali priliku da uživaju u našim pesmama od kojih su neke deo našeg folklora, kao i u stihovima pesama na engleskom jeziku. Podsetili smo se Moma Kapora, Miloša Crnjanskog, Jovana Dučića, kao i Dejana Tiaga Stankovića, našeg pisca i prevodioca koji je do kraja života boravio u Portugaliji.

Petak je bio posvećen završnoj radionici u kojoj su učenici u vidu kratkih filmova predstavili sva dešavanja tokom nedelje razmene učenika.  U kabinetu za muzičko, učenici su podeljeni u četiri grupe , i svaka grupa je dobila odgovarajući zadatak: prva grupa – lokalne legende ( legenda o Jastri), druga grupa – lokalne ( tradicionalne) igre – kolo ( Moravac), treća grupa – kulturna dešavanja kojima su prisustvovali tokom nedelje – obilazak grada, Narodni muzej, radionica srpskog jezika i kaligrafije, književno-poetsko veče, i četvrta grupa – priroda, aktivnosti na snegu  ( Kopaonik) i obilazak Bagdale. Nakon što su pažljivo odgledali kratke filmove, usledio je aplauz nakon svake “projekcije” i čestitanja na uspešno izvršenim zadacima.

Na samom kraju je direktorka podelila sertifikate učesnicima ovogodišnje razmene učenika, a potom su učenici i profesori otišli u obilazak Memorijalnog kompleksa Slobodište.

U rano subotnje jutro, gosti iz Portugalije su se zaputili put Beograda na popodnevni let za Portugaliju.

Sedmodnevno divno iskustvo za sve učesnike ove razmene učenika, uz unapred postavljene ciljeve i ishode koji su u potpunosti ostvareni.

Preuzmite

Arhiva vesti