Početak » Novosti » U njihovim patikama

U njihovim patikama

UNHCR (Agencija ujedinjenih nacija za izbeglice), objavila je 17. aprila 2022. godine u Beogradu konkurs na temu kako je to hodati „u patikama“ izbeglica, kao i kakav je osećaj preko noći ostati bez svog mirnog utočišta. Ova interaktivna radionica okupila je preko 13 škola iz različitih krajeva Srbije. U ovom projektu učestvovala je i Gimnazija Kruševac.

U realizaciji ovog projekta pomogle su bivše učenice Gimnazije, koje su maturirale u junu ove godine, zajedno sa profesorkom Dušicom Dobrodolac. Jedna od njihovih glavnih aktivnosti jeste i književni konkurs, kako bi se što više učenika upoznalo sa problemima kao što je ksenofobija i formirali pravilan stav o izbeglicama.

Cilj ove radionice jeste pre svega aktivno uključivanje mladih ljudi u probleme izgnanstva, a s obzirom da je ovih problema zaista sve više, od izuzetno je velikog značaja uključiti i buduće generacije. Srednjoškolcima grada Kruševca je data mogućnost da izraze svoje mišljenje kroz tri različite teme;

• „Život spakovan u izbegličkom koferu“
  • „Ljubav čuvam u fotografijama“
  • „Ima seoba. Smrti nema.“

POSTIGNUTI USPESI

Gimnazija Kruševac na ovom konkursu pokazala je izuzetne rezultate. Troje učenika 4. godine osvojilo je vredne nagrade. Među njima su;

• Katarina Rajčić
  • Emilija Pavlović
  • Pavle Pavlović

Pohvaljujemo i mentore ovih učenika;

• Prof. Gordanu Zajić
  • Prof. Mariju Milosavljević Lukić
  • Prof. Nelu Milojević

Zahvaljujemo se direktoru CSU, Nikoli Džugurdiću koji je pomogao u realizaciji ove aktivnosti, predsednici komisije, Dušici Dobrodolac, kao i svim ostalim članovima komisije. Bila nam je velika čast učestvovati!

Nagrađeni rad Emilije Pavlović:

Ljubav čuvam u fotografijama