Početak » Novosti » Učenička kompanija “Nature Supreme” najbolja u Srbiji

Učenička kompanija “Nature Supreme” najbolja u Srbiji

Učenice društvenog smera, treće godine Gimnazije, Jovana Radisavljević, Tanja Mladenović, Nikolina Radović, pod mentorstvom profesorke Marije Urošević, pobedile su na takmičenju najboljih učeničkih kompanija Srbije.

U periodu od 2. do 4. juna organizacija Dostignuća Mladih uz podršku partnera: USAID Serbia, Ministarstva privrede, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kompanijama Power Group i Tele Group – realizovala je nacionalno takmičenje najboljih učeničkih kompanija Srbije!

Preko 250 učenika iz 19 gradova iz svih delova naše zemlje  učestvovalo je u ovogodišnjim regionalnim takmičenjima programa Učenička kompanija, a 20 pobedničkih timova  iz 16 gradova i opština: Bačke Palanke, Beograda, Knjaževca, Kragujevca, Kruševca, Lazarevca, Mladenovca, Niša, Novog Sada, Požege, Prijepolja, Sremske Mitrovice, Svilajnca, Svrljiga, Užica i Zaječara –  plasiralo se na nacionalno finale.

Odluku o pobedi na nacionalnom finalu doneo je stručni žiri, proglasivši sledeće kompanije kao pobedničke:

Prvo mesto osvojila je učenička kompanija Nature Supreme iz Gimanzije u Kruševcu koja je osmislila inovativan proizvod koji rešava problem ukoliko ožednite, a nalazite se u prirodi. Dizajnirali su “Drop” – spravicu koja se implementira u stablo s ciljem ekstrakcije vode iz drveta.

Drugo mesto osvojili su učenici iz učeničke kompanije Edu Games iz Prve kragujevačke gimnazije koja se bavi  kreiranjem edukativnih video igara baziranih na platformi Minecreaft.

Treće mesto zauzela je učenička kompanija EkoLim iz gimnazije „Bora Stanković“ u Nišu. Ovi srednjoškolci razvili su solarni panel koji služi za dopunsko zagrevanje vazduha u zatvorenim prostorijama, a koji je  napravljen od upotrebljenih limenki.

Članovi Alumni kluba organizacije Dostignuća Mladih uručili su i posebne nagrade: prvu za timski duh, koja je otišla u ruke kompanije BioFilter iz stručne škole „Dušan Trivunac Dragoš“ iz Svrljiga. Druga tradicionalna nagrada pod nazivom ‘’Mladi lideri“ pripala je srednjoškolcima koji su posebno istakli svoje liderske veštine. Titulu najboljeg mladog lidera Srbije poneo je Lazar Filipović iz kompanije Infinity Gimnazije Kruševac.

Talentovani srednjoškolci iz Gimnazije Kruševac predstavljaće sa svojom idejom Srbiju na Evropskom finalu najboljih učeničkih kompanija koje će se održati od 29. juna do 15. jula, a gde će imati priliku da ‘’odmere’’ snagu svoje kreativnosti u konkurenciji  učeničkih kompanija iz 40 zemalja Evrope. Učenice društvenog smera, treće godine, Jovana Radisavljević, Tanja Mladenović, Nikolina Radović pod mentorstvom profesorke Marije Urošević prezentovaće našu zemlju ovoga puta on-line zbog aktuelne pandemijske situacije u Evropi. Domaćin takmičenja ove godine je Litvanija.

Sjajna vest je da će sva tri prvoplasirana tima iz Srbije dobiti mogućnost da se bore za pobedu u okviru Public Award nagrade koju dodeljuje glas javnosti, tako da ćemo naše talentovane srednjoškolce moći da podržimo i onlajn glasanjem i obezbedimo im pobedu.

Za više informacija o našem timu na njihovom sajtu Nature Supreme i instagram profilu https://www.instagram.com/naturesupreme_/