Početak » Biblioteka » Lingvisti – putevima kulture i obrazovanja

Lingvisti – putevima kulture i obrazovanja

Putovanja, pogotovo u srednjoškolskom periodu, izuzetna su prilika da se stvore lepe uspomene, sazna i obiđe nešto novo. Sama iskustva, organizacija i druženje razlikuju svako putovanje, a ono što je po meni obeležilo mesec april je filološki izlet i poseta ustanovama kulture u Beogradu.

Rano ujutru uputili smo se ka Beogradu, gde nas je sačekalo veoma tmurno i hladno vreme. To nas nije obeshrabrilo da lepo provedemo ovaj dan. Pre dolaska u Beograd naš drug Rastko Vasić rekao nam je par reči o istoriji grada, imenu i zanimljivostima. Prva ustanova koju smo posetili bila je Narodna biblioteka Srbije gde smo imali prilike da vidimo veliku čitaonicu, kafić u sklopu biblioteke i upoznali člana obezbeđenja koji nas je tiho proveo kroz biblioteku i usput upoznao sa njenom istorijom i fondom bibliotečke građe. Posle toga posetili smo Hram Svetog Save gde smo imali vremena da razgledamo raskošne mozaike i freske. Ispred hrama mogli smo da prisustvujemo prazničnoj atmosferi podstaknutoj hrišćanskim praznicima Cveti i Uskrs. Ljudi koji su se okupili ispred hrama bili su veseli, a naročito deca koja su nosila venčiće na glavi i zvončiće oko vrata.

Glavni cilj ovog izleta upravo je bila poseta Filološkom fakultetu gde smo učestvovali u veoma interesantnim i poučnim radionicama. Bili smo fokusirani na rad i lepo sarađivali sa studentkinjama koje su nas podsticale da pokažemo znanje iz leksikologije. Na samom ulazu u fakultet bilo je bezbroj štandova sa programima koje fakultet nudi, od desetine stranih jezika kao što su nemački, francuski i kineski do književnosti i lingvistike. Obišli smo sve štandove i upoznali se sa ljudima različitih jezika i kultura.

Posetili smo i Muzej Vuka Karadžića i Dositeja Obradovića gde smo mogli da vidimo lične i porodične predmete  dvojice reformatora srpske kulture. Najupečatljivija soba bila je azbukaonica i soba – makete stare škole. Nakon ovih poseta imali smo nekoliko sati slobodnog vremena kome smo se svi radovali i koje smo mogli da iskoristimo po želji. Šetali smo Knez Mihailovom ulicom koja je uvek puna ljudi i raznih događanja kao što su pevanje, igranje, sviranje koja uvek razvesele šetače. Posle kvalitetno iskorišćenog vremena, svi smo se ponovo okupili ispred Jugoslovenskog dramskog pozorišta razmenjujući utiske o obilascima. Napokon, veče našeg izleta zaokružila je pozorišna predstava Mnogo buke ni oko čega, gde smo imali prilike da vidimo poznate beogradske glumce koje obično gledamo na televiziji kao što su: Radovan Vujović, Marko Janketić, Miodrag Dragičević, Milena Vasić, Srđan Timarov i ostali.

Ovaj izlet je bio prilika da se upoznamo sa raznim mogućnostima  daljeg školovanja, a usput da se zabavimo i uživamo. Utisci su pozitivni, a ono što je na mene ostavilo najjači utisak bila je poseta Filološkom fakultetu i pozorišna predstava. Željno iščekujemo sledeći izlet i nove prilike za putovanja i druženja.

Milica Džinić 3/1, Lingvistička sekcija Gimnazije