Početak » Biblioteka » Nacionalni dan knjige

Nacionalni dan knjige

U školskoj biblioteci Gimnazije, obeležen je, 28. februara 2019. godine,  Nacionalni dan knjige, koji je takođe i Dan Narodne biblioteke Srbije.

Način na koji smo obeležili ovaj dan bio je, u isto vreme, u znaku glasnog čitanja i solidarnosti sa slabovidim i slepim osobama. Učenici 3/1 odeljenja su, na predlog školskih bibliotekara, upriličili glasno čitanje romana Most, književnika Zorana Živkovića. Uloge su bile podeljene na “čitača” i “slušaoce”, pri čemu je blagodeti čula vida koristila samo učenica koja je čitala roman za ostale. Kontekst ovakvog slavljenja knjige i čitanja podsetio je učenike da knjige nisu dostupne svima na podjednak način i da bi u tome mogli da pomognu svojim slabovidim i slepim vršnjacima. Naročito je takav slučaj kada se radi o audio zapisima knjiga na srpskom jeziku. Čas je završen predlogom da se ti audio zapisi knjiga, koje će učenici čitati za svoje vršnjake, nađu objedinjeni na fejsbuk stranici npr. pod nazivom “Podeli čitanje!”. Razvoj ove kreativne i humane ideje predstoji, a po reakcijama učesnika ovog događaja ni dobra volja ne nedostaje.