Lingvistička sekcija naše škole još jednom je dokazala koliko su ljubav prema jeziku, posvećenost radu i inovativnost ključni za očuvanje srpske jezičke baštine.
Proteklih meseci članovi sekcije posvetili su se nizu projekata i radionica, od kojih su se posebno istakle radionice kaligrafije organizovane za učesnike međunarodnog Erasmus+ projekta, u okviru kojeg smo imali četiri aktivnosti i radili sa učenicima iz Slovenije, Italije, Portugalije i Severne Makedonije. Ova saradnja je doprinela jačanju našeg međunarodnog integriteta i omogućila učenicima da razmene iskustva i uče jedni od drugih.
Radionice kaligrafije bile su jedinstvena prilika da se učenici iz različitih zemalja upoznaju sa lepotom ćiriličnog pisma, njegovom istorijom i tehnikama ispisivanja. Kroz praktičan rad, učesnici su imali priliku da isprobaju različite stilove i alate, oslikavajući snagu i estetiku našeg pisma. Ovo iskustvo je ostavilo dubok utisak na sve, i predstavilo lepotu srpskog jezika u novom svetlu.
Osim kreativnog izražavanja kroz kaligrafiju, Lingvistička sekcija je sprovela i druge projekte koji su doprineli čuvanju i promociji srpskog jezika. Posebnu pažnju posvetili smo istraživanju jezičkih fenomena, poreklu reči, kao i uticaju savremenih tehnologija na jezik mladih. Ovi projekti ne samo da su obogatili naše znanje, već su i podstakli učenike na dublje razmišljanje o ulozi jezika u svakodnevnom životu i izazovima koje donosi brzi razvoj tehnologija.
Takođe, ove godine smo se posvetili istraživačkim radovima iz svih oblasti interesovanja, od planinarenja do muzičkih instrumenata. Među njima se posebno istakao naš grupni istraživački rad na temu „Zašto su Čarapani i dalje Čarapani“, koji je izazvao veliko interesovanje i podstakao diskusiju o lokalnom identitetu i tradiciji. Ova tema je ujedinila učenike u nastojanju da istraže dublje korene lokalne istorije i kulture.
Za sav trud i posvećenost, Lingvistička sekcija je dobila izuzetno priznanje – drugo mesto na 66. Republičkom zimskom seminaru Društva za srpski jezik i književnost, održanom 25. i 26. januara u Beogradu. Ovo priznanje je dokaz da se rad, zalaganje i ljubav prema maternjem jeziku prepoznaju i vrednuju na najvišem nivou, i da naša škola nastavlja da bude lider u oblasti jezičke i kulturne prosvete.
Ova nagrada nas dodatno motiviše da nastavimo sa negovanjem jezika i pisma, inspirišemo nove generacije i širimo svest o značaju očuvanja lingvističke i kulturne baštine. Naša sekcija nastavlja da bude mesto susreta ljubitelja jezika, gde se tradicija prepliće sa savremenim pristupima učenju i istraživanju, a svaki novi projekat nam omogućava da koračamo u budućnost sa ponosom na svoje korene. Ovaj uspeh ne bi bio moguć bez podrške naših mentorki, mr Dušice Dobrodolac i Stanislave Arsić, koje su svojim stručnim vođenjem i entuzijazmom bile inspiracija svim članovima sekcije.
Anastasija Pašić
4-1