Почетак » Новости » Следимо Савине путоказе

Следимо Савине путоказе

Сечењем славског колача и пригодним програмом, у Гимназији је свечано обележен и овај Савиндан.

Прослави су присуствовали бројни професори, ђаци, представници војске, привредног, културног и јавног живота града. Овогодишњи колачар Иван Мијаиловић са породицом, предао је колачарство директорки Јавног комуналног предузећа, Снежани Радојковић. Након Химне Светом Сави у извођењу школског хора, а под руководством професора музичке културе, Дејана Стојановића, присутнима се обратила директорка Гимназије, Биљана Дачић. У свом обраћању нарочито је истакла неке аспекте Савиног дела:

“Када је реч о Њему, који нас је пробудио, научио, просветлио, помирио, надахнуо, узвисио, могли бисмо се, готово, и у ћутању разумети. Али, кад већ говоримо, нека наше речи не умање значај његовог дела. Свети Сава нам је показао да и у сасвим младом бићу може постојати снага и одлучност која помера царства. Он је, надахнут Божјом љубављу, успео да просветли и оца, и браћу, и читав свој род. Надасве мудар, увиђао је грешке и слабости, па их решавао, мирећи завађене и изводећи их на прави пут.“

Савиндан  је и тренутак за уручење награде светосавском ђаку, а овогодишњу престижну ученичку „титулу“ заслужио је ученик завршне године, Стефан Шајкаревић. Он се присутнима обратио пригодном беседом и подсетио нас: “Од Светог Саве смо наследили много ствари. Био је изван свога времена, својим животом и делом постао је свевремен. Његово дело не живи само у манастарима и написаним књигама, оно живи кроз све нас. Јер то је и главни разлог и мисија његовог деловања, којег није ни био свестан.Оставио нам је трагове у путевима којима треба ићи, показујући нам својим стопама прави смер, тиме ударајући у земљу својеврсне путоказе. Показује нам праве одлуке на рачвама важних животних стаза. Човек, поготово млад, ако се креће тим путевима, на њима ће налазити срећу, задовољство и спокој, али и душевни мир и чистоту мисли. Не смемо да дозволимо да се путеви знања препусте корењу заборава и мемли опустошења.Заборавимо ли путеве, праве вредности, историју, веру, љубав, Светог Саву, заборавићемо и себе. “

Програм посвећен Савином делу и идејама осмислиле су Ивана Несторовић и Гордана Зајић, професорке српског језика, а извели су га ученици школе у кабинету за музичку културу.

НевенаЂорђевић, III7

Фотографије са прославе Савиндана можете погледати у Галерији >>>http://gimnazija.org.rs/bwg_gallery/savindan-2020/