Početak » Novosti » Sledimo Savine putokaze

Sledimo Savine putokaze

Sečenjem slavskog kolača i prigodnim programom, u Gimnaziji je svečano obeležen i ovaj Savindan.

Proslavi su prisustvovali brojni profesori, đaci, predstavnici vojske, privrednog, kulturnog i javnog života grada. Ovogodišnji kolačar Ivan Mijailović sa porodicom, predao je kolačarstvo direktorki Javnog komunalnog preduzeća, Snežani Radojković. Nakon Himne Svetom Savi u izvođenju školskog hora, a pod rukovodstvom profesora muzičke kulture, Dejana Stojanovića, prisutnima se obratila direktorka Gimnazije, Biljana Dačić. U svom obraćanju naročito je istakla neke aspekte Savinog dela:

“Kada je reč o Njemu, koji nas je probudio, naučio, prosvetlio, pomirio, nadahnuo, uzvisio, mogli bismo se, gotovo, i u ćutanju razumeti. Ali, kad već govorimo, neka naše reči ne umanje značaj njegovog dela. Sveti Sava nam je pokazao da i u sasvim mladom biću može postojati snaga i odlučnost koja pomera carstva. On je, nadahnut Božjom ljubavlju, uspeo da prosvetli i oca, i braću, i čitav svoj rod. Nadasve mudar, uviđao je greške i slabosti, pa ih rešavao, mireći zavađene i izvodeći ih na pravi put.“

Savindan  je i trenutak za uručenje nagrade svetosavskom đaku, a ovogodišnju prestižnu učeničku „titulu“ zaslužio je učenik završne godine, Stefan Šajkarević. On se prisutnima obratio prigodnom besedom i podsetio nas: “Od Svetog Save smo nasledili mnogo stvari. Bio je izvan svoga vremena, svojim životom i delom postao je svevremen. Njegovo delo ne živi samo u manastarima i napisanim knjigama, ono živi kroz sve nas. Jer to je i glavni razlog i misija njegovog delovanja, kojeg nije ni bio svestan.Ostavio nam je tragove u putevima kojima treba ići, pokazujući nam svojim stopama pravi smer, time udarajući u zemlju svojevrsne putokaze. Pokazuje nam prave odluke na račvama važnih životnih staza. Čovek, pogotovo mlad, ako se kreće tim putevima, na njima će nalaziti sreću, zadovoljstvo i spokoj, ali i duševni mir i čistotu misli. Ne smemo da dozvolimo da se putevi znanja prepuste korenju zaborava i memli opustošenja.Zaboravimo li puteve, prave vrednosti, istoriju, veru, ljubav, Svetog Savu, zaboravićemo i sebe. “

Program posvećen Savinom delu i idejama osmislile su Ivana Nestorović i Gordana Zajić, profesorke srpskog jezika, a izveli su ga učenici škole u kabinetu za muzičku kulturu.

NevenaĐorđević, III7

Fotografije sa proslave Savindana možete pogledati u Galeriji >>>http://gimnazija.org.rs/bwg_gallery/savindan-2020/