Početak » Biblioteka » Isceljenje – reč koja je obeležila 2022. godinu

Isceljenje – reč koja je obeležila 2022. godinu

U okviru manifestacije „Mart – mesec srpskog jezika”, Društvo za srpski jezik i književnost Srbije organizovalo je „Izbor za reč koja je obeležila 2022. godinu”. Za petnaest dana stiglo je 410 reči koje su poslali učenici iz više od pedeset gradova i sela širom Srbije.

Komisija Društva za srpski jezik i književnost Srbije odabrala je reč isceljenje za reč koja je obeležila 2022. godinu. Ovu reč predložile su Vanja Lazarević, učenica trećeg razreda Filološke gimnazije u Beogradu i Nađa Milićević, učenica drugog razreda Gimnazije u Kruševcu.

Isceljenje je glagolska imenica nastala od prefiksiranog glagola isceliti (se), koji znači „lečenjem dovesti u zdravo stanje, izlečiti (se)”. Kada se odnosi na ranu, povredu, znači „zarasti, zamladiti se, zalečiti”. U osnovi ovog glagola nalazi se indoevropski, praslovenski i sveslovenski pridev ceo. Imenica isceljenje učestalo se koristi u savremenom srpskom jeziku, a elektronski korpus pokazuje da se često upotrebljava sa značenjem čudesnog, natprirodnog ozdravljenja i da se odnosi i na fizičko i na duhovno izlečenje.