Početak » Novosti » Izložba o Ani Frank

Izložba o Ani Frank

Izložba „Čitamo i pišemo sa Anom Frank“ otvorena je u holu Gimnazije u Kruševcu, 22. aprila, na Dan sećanja na žrtve holokausta, a 9. maja, na Dan pobede nad fašizmom, nastavila je put Niša.

Izložba je deo projekta „Dani sećanja“ i predstavlja idejni koncept stručnjaka Kuće Ane Frank, dok su je za srpsko područje preveli i adaptirali Miško Stanišić i Nevena Bajalica u okviru saradnje mreže Teraforming sa Kućom Ane Frank.

S obzirom da je koncipirana kao prenosiva, izložba je do sada bila dostupna u mnogim gradovima, a u Gimnaziju je stigla iz Ćuprije. Takođe, deo koncepta je i interaktivna radionica, o čemu se detaljnije govori na sajtu mreže Teraforming: „Čitamo i pišemo sa Anom Frank” je radionica u kojoj izložba služi kao polazna tačka. Izložba je specijalno dizajnirana za mlade i pruža pregled života porodice Frank. Pored toga, akcenat je stavljen na Anin talenat za pisanje. Kroz postavku otkrivamo Aninu ljubav prema pisanju  i predstavljamo neke od njenih tekstova. Cilj je da mladi nauče više o istoriji Holokausta, ali i da ih podstaknemo da čitaju knjige, te da se sami više izražavaju kroz pisanje – kao što je to radila Ana Frank i u najtežim danima.

Tokom trajanja postavke u holu Gimnazije, radionice su sa učenicima realizovali profesori istorije, a najkvalitetniji radovi učenika biće objavljeni na veb ili fejsbuk stranici projekta (www.terraforming.org). Osim gimnazijalaca, izložbu je posetila i grupa učenika Muzičke škole „Stevan Hristić“.

Bio je ovo zaista primeren način da se oživi sećanje na jedan od ključnih perioda istorije Evrope u 20. veku.