Početak » Biblioteka » Mart – mesec srpskog jezika

Mart – mesec srpskog jezika

Mart mesec je posvećen srpskom jeziku jer je jezik „hranitelj naroda” i dokle god živi jezik, dokle god ga ljubimo i poštujemo, njime govorimo i pišemo, dotle živi i narod. Manifestacije posvećene ovom mesecu negovanja maternjeg jezika nisu zaobišle ni Gimnaziju u Kruševcu.

Lingvistička sekcija, čiji je mentor Dušica Dobrodolac koja nas je podsetila na značaj negovanja našeg jezika kao osnovnog obeležja jednog naroda i glavnog stuba kulture, održala je nekoliko interdisciplinarnih časova posvećenih negovanju našeg jezičkog bogatstva i podsećanju na istoriju našeg naroda, jezika i pisma.

Stanislava Arsić, profesor srpskog jezika i književnosti, održala je radionicu za učenje istorije i leksike srpskog jezika učenicima Gimnazije „Centar” Celje u Sloveniji. Ovaj interdisciplinarni čas je započeo recitovanjem učenika 2/1, Martina Tomića, pesme „In memoriam” Miroslava Mike Antića, čime je bilo ukazano na stvaralačku moć našeg jezika. Zatim su nas učenici 4/1, Nikolina Leković, Dunja Živković i Rastko Vasić, svojim prezentacijama podsetili na istoriju srpskog jezika i pisma, dok nam je Jovanka Bjelica svojom prezentacijom ukazala na značaj poznavanja jezika naših starina i nama danas arhaičnih reči analizom leksike dela „Koštana” Bore Stankovića. Učenica 4/10, Jana Jevtić, je predstavila svoj seminarski rad Natprirodna bića u frazeologiji srpskog jezika povodom ove radionice.

Pored interdisciplinarnog časa održanog za učenike Gimnazije u Sloveniji, uz pomoć mr Dušice Dobrodolac, pomenuti učenici lingvističke sekcije 4/1 su predstavili učenicima 2/1 svoje radove o istoriji srpskog jezika i nastanku našeg pisma – ćirilice, dok je učenica Maša Jevtić predstavila svoju analizu leksike dela „Koštana” Bore Stankovića i na interaktivan način upoznala učenike sa arhaizmima, istorizmima i dijalektizmima našeg jezika.

Ovakvi časovi su neophodni za negovanje našeg kulturnog bogatstva, kao i za čuvanje naše istorije od zaborava.

Maša Jevtić 4/1