Početak » Novosti » U susret drugom pilotiranju i državnoj maturi

U susret drugom pilotiranju i državnoj maturi

Poštovani  učenici i roditelji učenika Gimnazije u Kruševcu,

Novitet našeg obrazovnog sistema je državna matura. Ona se uvodi da bi se,  kroz bolje srednje obrazovanje,  poboljšao obrazovni sistem, tako  što se ujednačavaju merila za proveru znanja u svim srednjim školama. Istovremeno, u istim uslovima, utvrđuje se šta su i koliko učenici usvojili  od onoga što su u srednjem obrazovanju učili. Merljivi rezultati sa maturskih ispita će pokazati gde i šta je potrebno menjati.

Za gimnazije važi opšta matura, koja podrazumeva obavezni deo (srpski jezik i književnost, matematiku i jedan opšteobrazovni predmet) i izborni deo (opšteobrazovni predmeti važni za fakultete koje bi učenici upisali).  Tendencija je da matura zameni prijemne ispite na fakultetima, osim kod onih kod kojih je neophodna provera sposobnosti.

Prva generacija koja polaže državnu maturu  2024. godine je generacija sadašnjeg drugog razreda.  Do tada, škole izvode pilotiranja i probne mature. Prvo pilotiranje je izvedeno oktobra 2020. godine, na uzorku od dva odeljenja, a drugo pilotiranje se izvodi 5, 6, i 7. aprila 2022. godine  i obuhvata sve učenike četvrtih razreda svih četvorogodišnjih srednjih škola.  Drugim pilotiranjem  se proveravaju procedure i kvalitet ispitnog materijala obaveznog dela opšte mature. Sve detalje u vezi sa drugim pilotiranjem i državnom maturom, možete naći na sajtu Projekta državne mature   https://matura.edu.rs/,  ili klikom na baner Državna matura, u desnom uglu ovog našeg sajta.