Početak » Novosti » Gimnazijski sjaj u “Noći istraživača”

Gimnazijski sjaj u “Noći istraživača”

Šarengrad je u petak, 30.09.2022. godine bio mesto poput nekoliko sličnih u 25 gradova u Srbiji i 25 zemalja u Evropi, gde je „Noć istraživača“ izmamila napolje mlade istraživače i znatiželjne građane da se sretnu u tematskom okviru „Nauka je umetnost“.

Pod pokroviteljstvom Centra za promociju nauke, u organizaciji Centra za stručno usavršavanje – Naučnog kluba Kruševac, realizovana su dva programa „Fizika stupa na scenu“ i „Fizika u oku posmatrača“, u kojima su učestvovali učenici Gimnazije Kruševac pod mentorstvom realizatora programa – profesorke fizike, dr Dunje Popović.

U okviru programa „Fizika u oku posmatrača“ Emilija Zdravković, Lazar Marković, Jana Jevtić i Milica Azdejković iz maturantskog računarskog odeljenja 4/10 su kroz dinamičnu razmenu mišljenja utvrdili da se u prirodi ništa ne kreće brže od svetlosti, sem možda sama nauka na putu sopstvenog razvoja. Probali su da odgonetnu kako su Luka Jovanović i Luka Benedeti iz prirodno-matematičkog odeljenja 4/6 uspešno zarobili lasersku svetlost u mlaz vode, dok ih je u pozadini pažljivo slušao Albert Ajnštajn lično, stavljen na papir za ovu priliku veštom rukom Strahinje Tadića iz 4/10. Da bismo shvatili da u prirodi postoje i druge granice sem onih koje nameće brzina svetlosti, Tadija Jelesijević iz računarskog odeljenja 3/10 je stručno predstavio dragu nam entropiju, oslanjajući se na snimak demonstracionih ogleda o difuziji Dejane Begović iz 3/11 koji je prikazala Katarina Dragonjić iz 3/11.

Dok se sa svetlošću srećemo oči u oči svakog dana, Bendžamina Frenklina su učenici scenskog odeljenja 3/11 izvukli vremeplovom na svetlost dana u okviru programa „Fizika stupa na scenu“. Oni su pružili uvid u dramatičan istorijski eksperiment sa zmajem, koji je pre svega dokazao da za dobar eksperiment ne postoji loše vreme. Frenklin nam je ostavio izum gromobrana, a učenici scenskog odeljenja toplinu u srcu. U scenskom prikazu su učestvovali: Dejana Begović, Mila Filipović, Tamara Gašić, Teodora Krstić, Marija Trifunović, Luka Kijačić, Milica Dimitrovski, Mina Manojlović, Katarina Dragonjić i Ana Timotijević iz 3/11, i nema tog redosleda imena koji bi bio pravedan.

A kroz sve tematske celine publiku je proveo Aleksa Mikić, maturant iz odeljenja 4/10, koji je redovno podsećao sve prisutne da je lepo imati drugove!

dr Dunja Popović, prof.