Početak » Novosti » Međunarodni dan maternjeg jezika

Međunarodni dan maternjeg jezika

Dana 28. februara, u našoj školi, maturanti filološkog smera pripremili su raznovrstan program povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika.

Gostima je dobrodošlicu prvo poželela profesorka srpskog jezika i književnosti, mr Dušica Dobrodolac, naglasivši da je veoma bitno čuvati i negovati maternji jezik. Potom su nas maturanti pozdravili i  poželeli dobrodošlicu na 10 jezika nacionalnih manjina u Srbiji.

Voditelji programa, Milica i Nikola, podsetili su nas na istorijski značaj ovog datuma: „U svetu se danas obeležava Dan maternjeg jezika kao sećanje na studente koji su 21. 2. 1952. godine ubijeni u Daki, današnjem Bangladešu, jer su protestvovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.“

Šarolikim prezentacijama, besedama i istaknutim poentama, mladi filolozi su nam na veoma interesantan i poučan način pričali o važnosti maternjeg jezika i njegovom očuvanju.

„Svoj jezik oživljavamo svojim glasom, dušom, emocijom. Jedna je umetnost kao i jedan Bog, kao i jedan život. Iz istovetne raspevanosti u duhu polaze zrakasto umetnička ostvarenja. Leonardo peva kroz lik, kao što Betoven slika kroz ton.“ Ovim rečima pesnika Momčila Nastasijevića o maternjoj melodiji, na najbolji način je zaokružen ovaj svečani susret.

I na kraju, sve pohvale zaslužuju naročito učenici filološkog smera za negovanje i očuvanje našeg maternjeg jezika.

Mihajlo Bojić 2/8