Почетак » Новости » Најбоља ученичка компанија

Најбоља ученичка компанија

Прво место на Регионалном такмичењу ученичких компанија централне Србије одржаном у четвртак, 30. марта, освојила је компанија „ReSorcerer” из Гимназије у Крушевцу.

Јулија Петровић 3/10, Владета Малићанин 4/9 и Страхиња Тадић 4/10, уз менторство професорке Марије Урошевић, чине победнички тим који је од електронског отпада направио преносиве соларне панеле и изборио пласман у двадесет најбољих ученичких компанија Србије.
Мисија компаније ReSorcerer посвећена је промовисању одрживости и заштити животне средине кроз производњу висококвалитетних соларних панела од електронског отпада. ReSorcerer тим искључиво корача путем смањења е-отпада стварајући иновативне производе који подижу свест о одрживости и доприносе глобалним напорима да се заштити наша планета.
Визија тима је да трансформише начин производње енергије, обезбеђујући свим људима приступ чистој и јефтиној енергији без негативних утицаја на животну средину.​

Рад ReSorcerer тима можете пратити на сајту https://resorcerer.weebly.com/ или на инстаграм профилу https://www.instagram.com/resorcerer/.
Друго место припало је компанији „OT Team“ коју чине ученици Средње школе у Варварину који промовишу различите туристичке понуде кроз свој wеб сајт Чарапанска авлија.

Ученичка компанија „MediCandy” из Средње школе у Лапову освојила је треће место а ови ученици производе наруквице које садрже бомбоне од меда, малине и агар агара и представљају прву помоћ дијабетичарима типа 1 у случају животне угрожености.
Заједно са победницима осталих регионалних такмичења (Војводина, југозападна и југоисточна Србија, и Београд), наши ученици ће се у мају борити за титулу националног победника и представника Србије на европском такмичењу најбољих ученичких компанија које ће бити одржано у јулу ове године у Истанбулу.

На такмичењу у Крагујевцу своје производе и услуге понудило је 16 ученичких компанија из Крушевца, Крагујевца, Параћина, Пожаревца, Баточине, Кнића, Лапова, Трстеника, Велике Плане, Варварина и Свилајнца, а чланови жирија су оцењивали њихове компанијске извештаје, продајне вештине и јединственост понуде.

Ученичка компанија је најпознатији програм глобалне мреже Junior Achievement  који обезбеђује основно економско образовање за ученике средњих школа и спроводи се широм света. Програм траје преко целе школске године а Европска комисија га је означила као најбољи пример предузетничког образовања. Ученици који су „запослени” у овим компанијама током школске године стичу знања о тржишној економији и предузетништву кроз програме „Достигнућа младих” и своју компанију воде од оснивања до израде компанијског извештаја и затварања компаније.

Такмичење је реализовала организација Достигнућа младих у Србији, уз сарадњу и финансијску подршку Америчке агенције за међународни развој (USAID), NCR фондације и Министарства просвете.