Početak » Novosti » Najbolja učenička kompanija

Najbolja učenička kompanija

Prvo mesto na Regionalnom takmičenju učeničkih kompanija centralne Srbije održanom u četvrtak, 30. marta, osvojila je kompanija „ReSorcerer” iz Gimnazije u Kruševcu.

Julija Petrović 3/10, Vladeta Malićanin 4/9 i Strahinja Tadić 4/10, uz mentorstvo profesorke Marije Urošević, čine pobednički tim koji je od elektronskog otpada napravio prenosive solarne panele i izborio plasman u dvadeset najboljih učeničkih kompanija Srbije.
Misija kompanije ReSorcerer posvećena je promovisanju održivosti i zaštiti životne sredine kroz proizvodnju visokokvalitetnih solarnih panela od elektronskog otpada. ReSorcerer tim isključivo korača putem smanjenja e-otpada stvarajući inovativne proizvode koji podižu svest o održivosti i doprinose globalnim naporima da se zaštiti naša planeta.
Vizija tima je da transformiše način proizvodnje energije, obezbeđujući svim ljudima pristup čistoj i jeftinoj energiji bez negativnih uticaja na životnu sredinu.​

Rad ReSorcerer tima možete pratiti na sajtu https://resorcerer.weebly.com/ ili na instagram profilu https://www.instagram.com/resorcerer/.
Drugo mesto pripalo je kompaniji „OT Team“ koju čine učenici Srednje škole u Varvarinu koji promovišu različite turističke ponude kroz svoj web sajt Čarapanska avlija.

Učenička kompanija „MediCandy” iz Srednje škole u Lapovu osvojila je treće mesto a ovi učenici proizvode narukvice koje sadrže bombone od meda, maline i agar agara i predstavljaju prvu pomoć dijabetičarima tipa 1 u slučaju životne ugroženosti.
Zajedno sa pobednicima ostalih regionalnih takmičenja (Vojvodina, jugozapadna i jugoistočna Srbija, i Beograd), naši učenici će se u maju boriti za titulu nacionalnog pobednika i predstavnika Srbije na evropskom takmičenju najboljih učeničkih kompanija koje će biti održano u julu ove godine u Istanbulu.

Na takmičenju u Kragujevcu svoje proizvode i usluge ponudilo je 16 učeničkih kompanija iz Kruševca, Kragujevca, Paraćina, Požarevca, Batočine, Knića, Lapova, Trstenika, Velike Plane, Varvarina i Svilajnca, a članovi žirija su ocenjivali njihove kompanijske izveštaje, prodajne veštine i jedinstvenost ponude.

Učenička kompanija je najpoznatiji program globalne mreže Junior Achievement  koji obezbeđuje osnovno ekonomsko obrazovanje za učenike srednjih škola i sprovodi se širom sveta. Program traje preko cele školske godine a Evropska komisija ga je označila kao najbolji primer preduzetničkog obrazovanja. Učenici koji su „zaposleni” u ovim kompanijama tokom školske godine stiču znanja o tržišnoj ekonomiji i preduzetništvu kroz programe „Dostignuća mladih” i svoju kompaniju vode od osnivanja do izrade kompanijskog izveštaja i zatvaranja kompanije.

Takmičenje je realizovala organizacija Dostignuća mladih u Srbiji, uz saradnju i finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), NCR fondacije i Ministarstva prosvete.