Početak » Novosti » Evropski dan jezika u retrospektivi

Evropski dan jezika u retrospektivi

7. novembra 2019. godine učenici Gimnazije su, uz pomoć profesora, priredili  program povodom Evropskog dana jezika.

Učenici sva četiri razreda dočarali su lepotu učenja stranih jezika interpretirajući odlomke iz najpoznatijih dela evropske književnosti. Francusku književnost epohe realizma predstavili su učenici drugog razreda koji su izveli odlomak iz romana Čiča Gorio Onorea de Balzaka.

Šekspirova najpoznatija tragedija Romeo i Julija bila je izvedena na italijanskom jeziku, što je učenicima i profesorima dočaralo atmosferu srednjovekovne Verone. Učenici trećeg razreda predstavili su jedno od najznačajnijih dela engleske književnice Džejn Ostin, Gordost i predrasuda, a važnost očuvanja našeg maternjeg, srpskog jezika, istakli su učenici prvog razreda koji su izveli odlomak iz komedije Maratonci trče počasni krug, Dušana Kovačevića.

Tokom večeri, prisutni su bili u prilici da čuju i poeziju na nemačkom i francuskom jeziku, koju su izveli učenici drugog i četvrtog razreda.

Dan jezika se, na inicijativu Saveta Evrope, od 2001. godine  proslavlja svakog 26. septembra širom kontinenta, a ima za cilj promovisanje učenja stranih jezika i negovanje maternjeg. Četiri dana kasnije, 30. septembra, obeležava se i Međunarodni dan prevodilaca.

Ana Arsić i Marina Krstić, II1

Ovde možete pogledati snimak priredbe >>>