Početak » Novosti » Pouke sa velikog platna

Pouke sa velikog platna

Početkom decembra učenici Gimnazije doprineli su sećanju na veliko stradanje i veliku humanost prisustvujući projekcijama filma „Dnevnik Diane Budisavljević“ u bioskopu Kruševac.

O ovoj aktivnosti izvestila nas je učenica 3/1, Nevena Raičević, čiji tekst prenosimo u celosti:

Ovaj film, rediteljke Dane Budisavljević, nastao je u čast heroine koja je, iako drugačijeg porekla i vere, tokom Drugog svetskog rata požrtvovano spasavala i uspela da spasi oko deset hiljada srpske dece iz ustaških logora.

Nažalost, za Dianin rad, a posebno za dnevnik koji je vodila, malo je toga u široj javnosti bilo poznato. Jednom otkriven, izazvao je kontraverze, ali i želju preživele dece da svi čuju njihovu tragičnu priču.

Film je iz Hrvatske u Srbiju došao nakon nekoliko meseci, a 4. i 5. decembra, održane su projekcije u Kruševcu. Njima je prisustvovalo oko 300 učenika svih razreda Gimnazije, u organizaciji profesora istorije, Branimira Šoškića i Marije Petrović, i uz saradnju drugih profesora.

Ovakav žanr možda i nije prilagođen svima, ali ostaje ukorenjen u mladu svest. Za prisustvovanje ovakvom događaju potrebna je tišina. Ne tišina mira, već tišina poštovanja. Sva neidentifikovana deca pronašla su nekakav dom onog trenutka kada smo saslušali deo njihove priče, i imaće ga sve dok bude trajalo sećanje na njih.

Nevena Raičević 3/1